טרק בגיאורגיה

טרק בגיאורגיה

אגדה עתיקה מספרת, כשאלוהים חילק אדמות לעמים בעולם, היו הגאורגים עסוקים מדי באכילה ובשתייה והגיעו מאוחר. אלוהים אמר להם שלא נשארה אפילו פיסת קרקע אחת, אבל הגאורגים אמרו לאלוהים שהיו עסוקים בהרמת כוסיות לחייו ולבריאותו. הם הזמינו את אלוהים להצטרף אליהם, והוא נהנה כל כך כשהסב לשולחנם, עד שהזמין את כולם לאדמה ששמר לעצמו.

מתחת לפסגות הקווקז הגבוה (שחארה 5201 מ', טטנולדי 4974 מ') נחשב מחוז סוונטי לאזור המיושב הגבוה באירופה ולאחרונה הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בזכות הארכיטקטורה המקומית המעניינת ומיוחדת במינה: ליד מרבית בתי המגורים נבנו מגדלים גבוהים מאבנים מאסיביות אשר בהם הסתתרה המשפחה במקרה של הגעת כובש זר, סכסוך בין הכפרים או נקמת דם.

טיול נודד משמעו להרגיש את ההרים ברגל, ללכת מכפר לכפר, מעמק לעמק ולפגוש מקומיים. בתכנון המסלול השתדלנו לשלב מספר אזורים ייחודיים לאורך השביל לכדי טיול אחד שיכלול מקסימום הליכה ומינימום לוגיסטיקה והקפצות ברכב. הימים הנם ברמת קושי בינונית. ארוחות צהריים בשטח.

מסלול הטיול :

יום 1– מתל אביב לבאטומי – מסטייה

נצא בטיסת צהריים לעבר באטומי עיירת התיירות והמסחר לחוף הים השחור –מיקומה הגיאוגרפי וקרבתה לגבול עם תורכיה הביאו לפעילות מסחרית ענפה הסובבת סביב מעבר הגבול התורכי. לנמל מגיע צינור הנפט משדות הנפט של אזרבייג'ן וקזחסטן, מרכיב ההופך את נמל באטומי למקום אסטרטגי. בעיר נמל מסחרי עתיק גן בוטני ומלונות ברמת תיירות טובה.

לאחר נחיתה והתארגנות קלה נצא צפונה לאורך הים השחור עד העיירה זוגדידי, נעצור בשוק במרכז העיירה לקניות והתארגנות לימים הבאים. מזוגדדי נטפס במקביל לנהר האינגורי צפונה בדרך היחידה שעולה למסטיה. בשעות הערב – נגיע למסטיה – בירת סבנטי עלית. מקום תחילת הטרק הרגלי.

לינה– מסטיה.

טיול לגאורגיה
טיול לגאורגיה

יום 2 – מסטיה לזבשי

נצא ברגל ממסטיה ונטפס לאוכף נמוך מעל העיירה. נמשיך ונצעד אל תוך קהילת הכפרים מולאחי (Mulakhi) בה השתמרו כפרים אותנטיים המשמרים בתוכם כנסיות עתיקות נסתרות כלפיי חוץ. נחצה את הנהר הגועש מצפון לזבשי ונגיע אחה"צ לכפר זבשי (Zhabeshi) בו נתארח בבית משפחה כפרית. לינה זבשי

סה"כ 6-7 שעות הליכה.

מרחק – 12 ק"מ

אופי מסלול – חציה של שלוחות וערוצים שיורדים מצפון מסלול הטיול ממערב למזרח הפרשי גובה 300-400 מטרים.

יום 3 – זבשי לאדישי

נצא ונטפס עם בוקר מתחת להר טטנולדי (Tetnuldi 4958m), תוך כדי עלייה ייחשף מאחורינו נוף מרהיב של עמק מולאחי בו הלכנו אשתקד ושל הר אושבה המתנשא מעל מסטייה. נחצה את השלוחה היורדת מהטטנולדי ונרד לאורך נחלים קטנים ושבילים מיוערים אל הכפר הבא במסלולנו – הכפר המבודד אדישי (Adishi). כפר שבחורף מנותק מדרכי אספקה. לינה אדישי.

סה"כ 6-7 שעות הליכה.

מרחק – 12 ק"מ

אופי מסלול – טיפוס מקסימלי 835 מטרים. ירידה – 385 מטרים.

טיפוס למעבר הרים זבשי וירידה – חציה של שלוחות וערוצים.

יום 4 – אדישי לאיפראלי

נצעד במעלה העמק עד לקרחון אדישי המרשים, נחצה את הנחל הגועש ונטפס מעלה אל עבר האוכף המפריד בין עמק אדישי לעמק חלדי, נטפס עם שלוחת הסכין לנקודת תצפית מהיפות והמרשימות בטיול! הצופה על שדה ההייווצרות של קרחון חלדי מימין וקרחון אדישי משמאל. מכאן נרד אל עמק חאלדי. נמשיך ונצעד ליד כפרים כמעט נטושים שרידים למאבק עיקש של הסוונים מול הפלישה הרוסית. נמשיך עד לבית כפר באיפרלי (Iprali) שבקהילת הכפרים קאלה (Kala).

סה"כ הליכה 7-8 שעות. לינה איפראלי.

מרחק – 17.8 ק"מ

אופי מסלול – טיפוס מקסימלי 630 מטרים ירידה – 762 מטרים –טיפוס למעבר הרים אדישי

יום 5 – איפראלי לאושגולי

נרד עם בוקר אל עבר עמק הנהר הרחב (תחילתו של האינגורי) ונטפס דרך כפרים ציוריים אל דרך עתיקה שחיברה את קהילת קאלה לקהילת אושגולי (Ushguli). היום קצר יחסית ובסופו נוכל לטייל בסמטאות הכפר אושגולי ובמוזיאון האנטרופולוגי בו נשתמרו כלים אשר שימשו את בני המקום מאז המאה ה-9 לספירה. לינה: באושגולי.

סה"כ הליכה 5-6 שעות.

מרחק – 12.4 ק"מ

אופי מסלול – הפרשי גובה 425 מטרים

יום 6 – אושגולי – מסטייה

מאושגולי בבוקר נצא להליכה לאחד מהמסלולים בסביבתו של הכפר. למעוניינים נצא לקרחון שחרה. בשעות הצהריים נעלה להסעה חזרה אל בירת סוונטי מסטייה. בדרך למסטייה נעצור ונבקר במגדל סוונטי טיפוסי אליו נוכל להכנס ולטפס.

לינה– מסטייה.

יום 7 – מסטייה – באטומי

עד שעות הצהרים נשלים ביקורים באזור מסטיה ונצא בנסיעה לעבר באטומי עיירת התיירות והמסחר לחוף הים השחור. נגיע אל העיר בשעות הצהריים וננפוש באופן עצמאי וחופשי לחופי הים השחור. בשעות הערב נצא לסיור בעיר וערב סיום חגיגי.

יום 8 –באטומי – תל אביב

את הבוקר ננצל להמשך נופש בבאטומי ונצא בהתאם לשעת הטיסה חזרה ארצה.

האופי של הטיול :

הדגש בטיולים שלנו לגאורגיה הוא על קבוצות קטנות ואינטימיות (8-15 אנשים), שיוכלו ליהנות מחוויה אישית ואמיתית בטיול, וממפגש בלתי אמצעי עם תושבי הארץ ותרבותם. איננו מחפשים את המלונות והמסעדות הכי מפוארות – אלא דווקא את האנשים הפשוטים, המארחים האמיתיים והטעם האמיתי של תרבות גיאורגיה – ולשם כך אנו משתדלים לבנות מסלולים ייחודיים ומותאמים אישית לקבוצות המטיילים.

הקסם של סוונטי

סוונטי הינו מחוז הררי בצפון-מערב גיאורגיה, מוקף ברכס הרי הקווקז ומבודד משאר המדינה בעזרת טופוגרפיה טבעית. הסוואנים הם אחת מן הקבוצות האתניות שמרכיבות את העם הגאורגי – ודוברים שפה משלהם – הקשורה למשפחת השפות הגאורגית – מעריכים שכיום יש כ-30,000 דוברי סוואנית ברחבי גיאורגיה (חלקם מתגוררים גם באבחזיה השכנה). יערות סבוכים ונהרות גועשים מסבירים את האופי המיוחד של התושבים המקומיים של מחוז סוונטי – הסוואנים הינם אנשים רציניים, קשי יום וחמורי סבר, השומרים על מסורת רבת שנים של עצמאות פוליטית. עם זאת, כשמכירים אותם יותר לעומק הם מתגלים כמארחים מדהימים, רקדנים, זמרים ושתיינים מעולים!

 

המחיר כולל:

  • טיסות בינלאומיות – טיסות ישירות לבאטומי
  • לינה בפנסיונים מלונות ובתי כפר במהלך הטיול
  • דמי רישום
  • נסיעות, העברות, רכבי שטח לציוד
  • כלכלה מלאה – ארוחות צהריים בפריסה בשטח
  • כניסות לאתרים בהתאם לתוכנית

המחיר אינו כולל:

  • הוצאות אישיות
  • ביטוח נסיעות ומטען

הדגש בטיולים שלנו לגאורגיה הוא על קבוצות קטנות ואינטימיות (8-15 אנשים), שיוכלו ליהנות מחוויה אישית ואמיתית בטיול, וממפגש בלתי אמצעי עם תושבי הארץ ותרבותם. איננו מחפשים את המלונות והמסעדות הכי מפוארות – אלא דווקא את האנשים הפשוטים, המארחים האמיתיים והטעם האמיתי של תרבות גיאורגיה – ולשם כך אנו משתדלים לבנות מסלולים ייחודיים ומותאמים אישית לקבוצות המטיילים.